Na co zwrócić uwagę przy kredycie?

W naszym życiu często pojawiają się niespodziewane wydatki, które niejednokrotnie przekraczają budżet, jakim obecnie dysponujemy. W takiej sytuacji decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego. Jednak kredyt kredytowi nierówny. Jak wybrać ten najkorzystniejszy dla nas oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Na co zwracać uwagę przy kredycie?

Umowa kredytowa jest często bardzo długa, a urzędowy język niezbyt zachęca do jej przeczytania. Jednak nie zniechęcajmy się tym i uważnie ją przeanalizujmy. Tutaj podpowiem, na jakie punkty szczególnie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej.

Całkowita kwota kredytu.

Jest to rzeczywista suma pieniędzy, którą otrzymuje kredytobiorca. To kwota, którą otrzymujemy do ręki i nie obejmuje żadnych kosztów kredytu.

Harmonogram i wysokość rat.

Wysokość rat powinna być tak dobrana, abyśmy byli w stanie spłacić je bez nadmiernego obciążania naszego budżetu. Zazwyczaj wybieramy taką liczbę rat, aby kwota raty była jak najbardziej odpowiednia dla nas (na wysokość raty kredytu w głównej mierze składa się ich liczba). Poza tym zwróćmy uwagę na comiesięczny okres spłaty czy jest on dla nas dogodny (czy przypada po otrzymaniu wynagrodzenia przez nas).

Oprocentowanie i RRSO.

Jest to koszt naszych odsetek w skali rocznej. Oprocentowanie może być stałe oraz zmienne. RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Całkowity koszt kredytu.

Są to koszty odsetkowe i poza odsetkowe, jakie wyszczególnione są w umowie. Wyrażone są one kwotowo i oznacza całkowitą sumę kosztów, które poniesie kredytobiorca przy regularnym i terminowym spłacie rat.

Całkowita kwota spłaty.

To kwota, którą musisz zapłacić, czyli całkowita kwota kredytu plus całkowity koszt kredytu.

Jak widzimy, na kredyt składa się wiele czynników, dlatego tak ważne jest dobre przeanalizowanie oferty kredytowej oraz porównanie jej z innymi (inne placówki czy banki). Nie warto podpisywać pierwszej lepszej oferty, bo może się ona okazać dla nas niekorzystna. Czasem warto poświęcić więcej czasu na znalezienie lepszej i bardziej dla nas satysfakcjonującej oferty.

Author: notariusz-poznan.com.pl