Rozwód – jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Każdy rozwód zawsze jest porażką. Niestety, pomimo tego, że nikt nie chce tak pokierować swoim życiem, to jednak bywają takie sytuacje, w których nie da się już wytrzymać w związku małżeńskim. Nie będziemy tutaj mówić o przyczynach rozpadu takiej relacji, ponieważ jest ich bardzo wiele. Sam proces rozwodowy może zajmować wiele czasu, ale jednak warto wiedzieć o tym, co należy zrobić, aby sprawa zamknęła się jak najszybciej i abyśmy mogli odzyskać wolność. Chcąc się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Wzięcie rozwodu – czy to jest proste?

Nie będziemy ukrywać, że jest to łatwe. Poza sporymi formalnościami, które trzeba załatwić, należy również przygotować się na batalię sądową. Niektóre sprawy ciągną się latami, więc dobre nastawienie i chęć do walki to podstawa. Aby w Polsce uzyskać rozwód, trzeba mieć to potwierdzone wyrokiem sądu okręgowego. Często są to trudne sprawy, które wiążą się z mówieniem o pewnych traumach z przeszłości, co nie jest łatwe dla żadnej ze stron. Rozwód zawsze trzeba nazywać porażką, natomiast adwokaci prawo rodzinne Warszawa mają opanowane bardzo dobrze i tym samym każda osoba, która się zgłosi otrzyma pomoc.

Istnieje bardziej optymistyczny wariant, polegający na tym, że osiąga się porozumienie pomiędzy małżonkami i sprawa rozwodowa zamyka się bardzo szybko. Oczywiście, pozostaje jeszcze ustalenie warunków rozwodu, natomiast należy podkreślić, że sam wyrok sprawia, że ustają jakiekolwiek obowiązki względem drugiego małżonka.

Rozwód – jakie są najczęstsze powody?

Przede wszystkim są to zdrady. Bardzo trudno jest wybaczyć drugiej osobie to, że miał na boku kogoś z kim prowadził inne życie. Jest to ogromny cios w serce, ale zarazem spadek pewności siebie, bo przecież kto chciałby być oszukiwany? Absolutnie nikt, więc trzeba zrozumieć, że jest to spore cierpienie. Ponadto przyczyny mogą być zupełnie inne, takie jak alkoholizm czy też narkomania. Adwokat rozwód Warszawa zrobi wszystko, aby przeprowadzić przez ten proces jak najbardziej “suchą stopą”.

Nie każdy potrafi sam sobie poradzić z tak ważnym tematem, ale dobrzy prawnicy mają świadomość, że do każdej sprawy i klienta należy podchodzić indywidualnie. Przyczyn tak jak naprawdę może być więcej jak np. brak chęci posiadania potomstwa czy niegospodarność budżetem domowym, a przecież takie przypadki się zdarzają.

Rozwód kościelny – jak to wygląda?

Należy w pierwszej kolejności powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak “rozwód kościelny”. Jest jedynie unieważnienie małżeństwa, ale wymaga to korzystania z prawników mających wiedzę dotyczącą prawa kanonicznego. Tutaj sytuacja wygląda inaczej niż ze ślubem cywilnym, ponieważ zgoda musi przyjść z samego Watykanu, jednak takie historie również miały miejsce.

Dużym problemem jest sytuacja, w której są dzieci. Trzeba wtedy ustalić, z którą ze stron powinny zostać dzieci oraz ustalić obowiązek alimentacyjny. Adwokat alimenty Warszawa z pewnością pomoże w takiej sprawie i postara się ustalić jak najlepsze warunki dla swojego klienta, a co najważniejsze, dla swoich dzieci.

Author: notariusz-poznan.com.pl